çanakkalede gezilmesi gereken yerler

Çanakkale Şehitler Anıtı Türklerin yenilmezliğinin simgesi olarak tüm dünyadan gelen ziyaretçilerin özel olarak Çanakkale turlarına katılarak gördükleri bir yerdir. Çanakkale savaşlarında şehit olan 253 bin şehidimizin anısına yapılan abide olması bakımından önem arzetmektedir. Binlerce şehitlerimize rağmen şehir düşmeyerek işgalcilerin Çanakkale boğazını geçerek daha büyük yıkım yapmalarına izin vermeyerek tüm dünyaya Türk milletinin yenilmezliğinin göstergesi olmuştur. Vatan sevgisinin ve dökülen binlerce kana karşılık vatanın ebediyen korunacağını gösteren anıtımızdır.

canakkale-kordonu

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada Çanakkale tanıtımları yapılmaktadır. Bunun sebebi Çanakkale Şehitler Anıtının yapıldığı, Türk kanının dökülerek kazanıldığı topraklarda, birçok ulusun şehitlerinin de toprağın altında yatıyor olmasıdır. Türk milletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurtarılan şehir yine Mustafa Kemal Atatürk’ün Anzak askerleri için söylediği sözlerde şehit olan askerleriniz artık bizim evlatlarımızdır, analar gözünüz arkanızda kalmasın derken bile başka ulusların da onuruna zarar vermeden gösterilen büyüklükle, tüm dünya tarafından önem verilen bir şehir haline gelmiştir.

truva-ati

Çanakkale tüm bu özellikleri ile buram buram tarih kokmaktadır. Savaşın izlerinin her yerde görülebildiği Gelibolu Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutmaktadır. Gelibolu Yarımadası boyunca Türk şehitliklerinin yanı sıra yabancı askerlerin anısına yapılmış anıtlar da yer almaktadır. Çanakkale’de ziyaretçilere Çanakkale turlarına katılmaları da tavsiye edilmekte. Kente gelenlerin ayrıcı gezmesi gereken alanlar arasında Tarihi Saat Kulesi, Aynalı Çarşı, Çimenlik Kalesi yer almaktadır. Kendi başına gezmek isteyen ziyaretçiler ise Kabatepe Ana Tanıtım Merkezi veya Eceabat yakınındaki Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Tanıtma Merkezi ziyaretiyle başlamaları tavsiye edilmektedir.

canakkale-seyit-onbasi

canakkale 2015

Çanakkale Gezisi, Çanakkale turu, Çanakkale Şehitlik Gezisi, çanakkale şehitlik turu,çanakkale bozcaada gezisi,çanakkale truva gezisi,çanakkale gezileri
Adres: Barboros Mah. Troya Caddesi 21 Merkez/Çanakkale 17100 Türkiye
Tel : +90 532 378 4246